INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> Galeria REKTORAT >> Galeria Uniwersytecka >> Mariusz A. Dański / CZAS ZAPRZESZŁY DOKONANY

Mariusz A. Dański / CZAS ZAPRZESZŁY DOKONANYMariusz A. Dański

Czas zaprzeszły dokonany – grafika cyfrowa

Instytut Sztuk Wizualnych, Uniwersytet Zielonogórski

Wystawa czynna: 16.03 – 09.04.2021

Próbując opisać oczekiwania względem własnej twórczości, czuję zazwyczaj pewną trudność i nieporadność. Pojawia się dysonans oczekiwań i wyobrażeń. Unaoczniają się trudne pytania, na które czasami brakuje dobrych odpowiedzi. Zastanawiam się jak opowiedzieć o obrazie, a właściwie o jego projekcji, ponieważ to na granicy postrzegania poszukuję rozwiązań problemów plastycznych wywodzących się z obrazowania cyfrowego. Wciąż dążę do odkrycia elementu, który pozwoli na połączenie idei binarnego przedstawienia świata z materią rzeczywistości.
Prace prezentowane na wystawie “Czas zaprzeszły dokonany – grafika cyfrowa” to przegląd wyselekcjonowanych grafik, wybranych z kilku cyklów realizowanych przeze mnie w ciągu ostatnich lat. Sam tytuł nawiązuje do zagadnienia czasu zaprzeszłego czasu, który wykorzystywany bywa dla podkreślenia uprzedniości czasowej danego zdarzenia. Uprzedniości, która do pewnego stopnia determinuje sposób, w jaki postrzegam swoją twórczość. Czasu, w którym notuję za pomocą języka plastycznego coś, co już się wydarzyło w mojej głowie.


 

Mariusz A. Dański
Kontakt: mdanski@wp.pl

 

Ur. w Radomiu. W latach 1995–2000 studiował w Katedrze Wychowania Plastycznego Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej (obecnie UTH w Radomiu).
Dyplom w zakresie działań multimedialnych uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera.
W Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu pracuje od 2000 r.
Od 2012 r. jest prodziekanem Wydziału Sztuki UTH w Radomiu, a od 1 października 2019 r. kierownikiem Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych.
Od 1 stycznia 2018 r. zatrudniony na stanowisku prof. UTH Rad.
Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (2008).
Laureat kilkunastu nagród w konkursach graficznych.
Uprawia twórczość w zakresie grafiki, rysunku i nowych mediów.
Prace w zbiorach: Galerii Test w Warszawie (kolekcja „Warszawska Grafika Miesiąca”), Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, International Biennial of Miniature Art Timisoara, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach (ex librisy), Centrum Sztuki Współczesnej Toruń (ex librisy), Wspólnota Gdańska (ex librisy).

 


Z cyklu Vana Figuris – na dwa, na raz, 2012, druk pigmentowy na płótnie, 100x70 cm

Z cyklu Zasiałem białe ziarno – cisza trawy 1, 2019, druk pigmentowy na płótnie, 100x70 cmFOTORELACJA