INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> TADEUSZ BAIRD / głosy z oddali...

TADEUSZ BAIRD / głosy z oddali...Tadeusza Bairda głosy z oddali ...
Z myśli kompozytora zawartych w jego partyturach i dokumentach

Tadeusz Baird (1928-1981) – polski kompozytor działający po 1945 roku był twórcą wybitnym, znanym za swego życia na całym świecie. Nagła śmierć zamknęła jego 32-letni okres powojennej aktywności, której efektem jest zbiór 54 kompozycji autonomicznych, muzyka do 63 sztuk teatralnych oraz 40 filmów.
Zielona Góra wpisała się w nurt recepcji sztuki Bairda okresu posthume – nadaniem jego imienia Filharmonii Zielonogórskiej (1982) oraz powstaniu pierwszej monografii (2012) i niniejszego projektu artystyczno-naukowego (2016) – obu autorstwa Barbary Literskiej. Co interesujące, za życia kompozytor nigdy nie był w Winnym Grodzie, chociaż w pobliskim Łagowie zadebiutował jako kompozytor (1949).
Tytuł niniejszego projektu nawiązuje do ostatniej kompozycji Bairda pt. Głosy z oddali (1981). Ideą wystawy jest przywołanie myśli kompozytora nakreślonych jego ręką – w najciekawszych graficznie czterdziestu fragmentach muzycznych rękopisów oraz w osobistej korespondencji. Unaocznienie kulis pracy twórczej przedstawia Artystę jako człowieka w pełni. Ten wizualny i werbalny przekaz zatrzymany w autografach i rzadko prezentowany odbiorcom muzyki, jest bardzo sugestywną i osobistą relacją Kompozytora – jest jego głosem z oddali.
Jest to projekt artystyczno-naukowy dedykowany Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze w Jubileusz 60.lecia.
Organizatorami wystawy są: Instytut Muzyki WA UZ oraz Biblioteka Uniwersytecka. Realizatorami: Barbara Literska (autor, kurator), Janina Wallis (kurator), Jacek Papla (projekt i opracowanie graficzne), Ewa Adaszyńska (współpraca), Magdalena Borowiec (współpraca).
Na wystawie prezentowane są fragmenty autografów Tadeusza Bairda pochodzące ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Uroczystość otwarcia wystawy wzbogacą:
- wykonanie Pieśni truwerów T. Bairda
Bogumiła Tarasiewicz (mezzosopran), Karolina Maszk-Mogiła (flet), Agnieszka Wierzbicka (flet), Olga Grabowska (wiolonczela)
- prezentacja portalu internetowego poświęconego Tadeuszowi Bairdowi: www.baird.polmic.pl
Beata Bolesławska-Lewandowska, Iwona Lindstedt


Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej, Zielona Góra
Otwarcie wystawy: 10.05.2016, godz. 13.00
Wystawę można odwiedzać w dniach 10.05-15.09.2016, w godz. 9.00-19.00


dr hab. Barbara Literska, prof. UZ 

Zmień na język polski Change language to English

Informator ISW

Plany zajęć

[ GRAFIKA I, II, II rok ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ MALARSTWO I i II° ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ SZTUKI WIZUALNE* I i II° ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH I i II° ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

[ ARCH. WNĘTRZ I, II, III ]
Harmonogram zajęć, semestr letni 2018/19 r.

projekt: Patrycja Morawska