INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> ŻYLIŚMY JUTRO / ENERGIE FABRIK KNAPPENRODE

ŻYLIŚMY JUTRO / ENERGIE FABRIK KNAPPENRODE

Wystawa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, Knappenrode 7.10.2022-26.02.2023

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ
Hommage à Jan Buck (I)
ŻYLIŚMY JUTRO

7.10.2022-26.02.2023

Wernisaż
7.10.2022, godz. 18.00

ENERGIEFABRIK KNAPPENRODE

Werminghoffstraße 20 | 02977 Hoyerswerda

HOMMAGE À JAN BUCK, 2022–2025
Projekt badawczo-wystawienniczy Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego


Jestem Polakiem, Serbołużyczaninem, Niemcem, Ukraińcem, Żydem, Europejczykiem, Amerykaninem. Jestem artystą. Istotnym jest, że nie jestem Janem takim czy innym? A może jestem? Rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem, fotografem, performerem – może jestem?

R. Bratt, 20.06.2022

 

Jan Buck (1922–2019) uchodzi za najwybitniejszego artystę serbołużyc­kiego, gdyż wytyczył serbołużyckim sztukom pięknym, dotąd ograniczo­nym do sfery przeeksponowanego folkloryzmu i prowincjonalizmu, całkiem nowe założenia, apelując o duchowe otwarcie sztuki serbołuzyckiej na europejski modernizm.
Fakt, że szczególnie inspirującą fazą w twórczości Jan Bucka był czas jego edukacji we Wrocławiu i że przez całe życie utrzymywał on kontakt z polską sceną artystyczną, sprawił, iż Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego włączył się w przygotowania katalogu wystawy retrospek­tywnej jego dzieł. Nadto zainicjował towarzyszący projekt badawczo-wy­stawienniczy, by uhonorować jego dokonania i nawiązać do wieloletniej tradycji współpracy artystów oraz instytucji kultury z Województwa Lubuskiego i z Łużyc.
Składa się na niego seria ekspozycji dzieł współczesnych polskich, niemieckich i łużyckich twórców, a także warsztatów artystycznych i mię­dzynarodowych sympozjów naukowych pod wspólnym tytułem „Hommage à Jan Buck“. Całe przedsięwzięcie podsumowane będzie w czterojęzycznej publikacji.


Wystawa HOMMAGE À JAN BUCK (I)
ŻYLIŚMY JUTRO

Wystawa w muzeum – Zakładzie Energetycznym w Knappenrode inicjuje cykl ekspozycji „Hommage à Jan Buck“ w Niemczech i w Polsce. Składają się na nią dzieła pracowników Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego stworzone specjalnie na tę odsłonę. Mają one charakter site specific – odnosząc się zarówno do przestrzeni fizycznej, mentalnej czy historycznej, w tym do aury regionu przygranicznego oraz architektury postindustrialnej, w której znajduje się muzeum – Zakład Energetyczny w Knappenrode.
Prezentacja ta, będąc też echem doświadczeń Jana Bucka – wymiany twórczej z Polakami, troski o środowisko naturalne oraz szacunku dla lokalnej tożsamości, w sensie zastosowanych technik nawiązuje do jego interdyscyplinarnego dorobku.