INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> RÓŻNORODNOŚĆ - WYSTAWA W GALERII BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ

RÓŻNORODNOŚĆ - WYSTAWA W GALERII BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ


W Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej przy al. Wojska Polskiego 71 od dzisiaj (4 maja br.) można oglądać wystawę pt. Różnorodność. Na wystawie można zobaczyć prace znakomitych współczesnych grafików ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej z kolekcji Artoteki Grafiki. Tytuł nawiązuje do tematyki prac, prezentowanych stylów i technik graficznych.  Na wystawie znalazły się m.in. prace Jana Berdyszaka, Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Grabowskiego, Izabelli Gustowskiej, Janiny Kraupe, Wojciecha Müllera, Ryszarda Otręby, Andrzeja Pawłowskiego, Jana Pamuły, Marcina Surzyckiego, Stanisława Wieczorka oraz innych, znakomitych grafików kilku pokoleń. Jest to tylko skromny wybór z dużej kolekcji Artoteki Grafiki – jednej z wielu kolekcji ogromnego zbioru ikonograficznego Biblioteki Uniwersyteckiej, który liczy 12,5 tys. dzieł i zawiera m.in. akwarele, rysunki, grafikę współczesną, regionalną i reprintową.

Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis.

 

Wystawa Różnorodność została wpisana do kalendarza obchodów Jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego. Będzie otwarta do 25 maja, a można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 16.00. Wstęp jest bezpłatny, a w związku z obostrzeniami sanitarnymi, w Galerii może jednocześnie przebywać nie więcej niż 5 osób.


ARTOTEKA – jest wspólną inicjatywą bibliotekarzy i pracowników Instytutu Sztuk Pięknych UZ (obecnie Sztuk Wizualnych UZ). Jej idea uzyskała poparcie wielu wybitnych artystów z różnych środowisk, którzy przyjęli zaproszenie do uczestniczenia w wystawach i spotkaniach, zadeklarowali chęć współtworzenia kolekcji sztuki, biblioteki i działu dokumentacyjnego.
Jej zadaniem jest „uchwycenie” najważniejszych osiągnięć sztuki najnowszej w dziedzinie grafiki, fotografii artystycznej i mediów różnych. Artoteka zakłada tworzenie kolekcji artystycznych, dokumentacji artystycznej, specjalistycznego księgozbioru oraz szeregu różnorodnych działań otwartych dla środowiska - wystaw, pokazów, prezentacji, wykładów, dyskusji i spotkań z najwybitniejszymi twórcami. Ma być obrazem sztuki najnowszej, informować o jej stanie, koncentrować się na najbardziej doniosłych wydarzeniach artystycznych.
Wystawa "Różnorodność" w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej, fot. K. Adamczewski

źródło: https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?ronorodno-wystawa-w-galerii-biblioteki-uniwersyteckiej-zorganizowana-w-ramach-obchodow-jubileuszu-20-lecia-uz

 

Zmień na język polski Change language to EnglishRafał Strent / ANTIDOGMA Wiśniowa 10/2 Informator ISW WYSTAWA WYSTAWA

Plany zajęć