INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> Wspólna przestrzeń

Wspólna przestrzeń

Wspólna Przestrzeń to projekt artystyczny zrealizowany przez studentów Wydziału Artystycznego UZ w ramach Dni Kultury Studenckiej BACHANALIA 2019. Wernisaż odbędzie się 22.05.2019r. o godzinie 19.00 w MROWISKU.
Naszym celem jest pokazanie, że współpraca studentów reprezentujących odmienne obszary sztuki nie tylko jest możliwa, ale przynosi spektakularne efekty. Umożliwia zbliżenia się do siebie różnych środowisk studenckich, dzielenie doświadczeniami, a przede wszystkim integruje poprzez wspólną zabawę. W realizację projektu zaangażowani byli studenci Instytutu Sztuk Wizualnych działający w ramach Koła Naukowego o tej samej nazwie Wspólna Przestrzeń oraz Instytutu Muzyki. Projekt otrzymał finansowe wsparcie Parlamentu Studenckiego UZ.
Projekt ten obejmuje prezentację obrazów studentek kierunku Sztuki Wizualne Anny Poręby, Grażyny Rymaszewskiej i Liwii Liteckiej stanowiących wizualizację wrażeń słuchowych i emocjonalnych wywołanych kompozycją muzyczną stworzoną przez studenta kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej Adriana Styszyńskiego. Prace charakteryzuje całkowita dowolność przyjętej techniki malarskiej, co oznacza, że użyty materiał (farba olejna, akrylowa, akwarele itp.) są efektem indywidualnych decyzji dyktowanych swoistymi, własnymi przekonaniami i doznaniami.
Tym samym utworem muzycznym inspirowanych było sześć grafik stworzonych przez Angelikę Grecką, Marynę Tyletz i Ninę Stefaniak (studentki kierunku Sztuki Wizualne). Ich treść zawiera zarówno zapis nutowy materii dźwiękowej, jak i emocje wywołane muzyką. Prace powstały przy użyciu programów graficznych, a ich materialnym efektem są wydruki w formacie 50x70 cm zaprezentowane na planowanym wernisażu. Dopełnieniem całego przedsięwzięcia będzie działanie parateatralne łączące w sobie ruch i dźwięk. Jest ono jedyną formą opartą na improwizacji. Działanie to, zatytułowane „Jutro jest wczoraj”, stanowi opowieść o czasie i przemijaniu. Udział w nim wezmą Aleksandra Maliszewska, Radosław Bajon i Żywia Leszkowicz-Baczyńska (studenci kierunku Sztuki Wizualne). Towarzyszyć mu będzie nie tylko ruch, ale także wokalizy skomponowane i zaprezentowane przez Elę Samosiuk studentkę kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. Scenografią do tego mini spektaklu będzie obraz rzutowany na ścianie za pomocą projektora. Całość projektu wieńczyć będzie film zrealizowany przez Mariannę Kidawę oraz Karolinę Safian (studentki kierunku Sztuki Wizualne), stanowiący pełen zapis (udokumentowanie) procesu powstawania i realizacji projektu Wspólna Przestrzeń – począwszy od pomysłu, mapy myśli, poprzez cały proces twórczy, a na pełnej realizacji działania, z jego spektakularnym finałem kończąc.
Nad całością projektu, jego realizacją oraz ostateczną formą czuwa dr Patrycja Wilczek-Sterna z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ wspomagana przez dr Katarzynę Kwiecień-Długosz z Instytutu Muzyki UZ. Układ choreograficzny realizowany w ramach działania parateatralnego był możliwy dzięki pomocy i wsparciu dr. Marka Zadłużnego z Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii UZ, który zaangażował się także organizacyjnie w realizację projektu.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie we Wspólnej Przestrzeni.


Tekst: Żywia Leszkowicz-Baczyńska

 

 

 

 

 

Zmień na język polski Change language to EnglishRafał Strent / ANTIDOGMA Wiśniowa 10/2 Informator ISW WYSTAWA WYSTAWA

Plany zajęć