INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba / GRAFIKA

Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba / GRAFIKA

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Giorgi Melikidze, Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego mgr Ewa Adaszyńska, starszy kustosz dyplomowany oraz autorzy Pani Jadwiga Kaim-Otręba i prof. Ryszard Otręba mają zaszczyt zaprosić na wystawę „Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba – grafika”.

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Grafiki, Kraków 2018 festiwalowi sztuki o światowej randze i takim samym zasięgu oddziaływania. Jednocześnie staje się okazją do prezentacji wybitnych polskich grafików, reprezentujących krakowskie środowisko artystyczne.

Przygotowana wystawa jest już piątą zielonogórską ekspozycją w ramach programu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Organizatorem tej edycji jest Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wernisaż przewidziany jest na piątek 25 maja 2018 roku. Rozpoczęcie godz. 13.00 w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71.
Kurator wystawy: dr Janina Wallis, współpraca dr Katarzyna Grabias-Banaszewska.

Pan prof. Ryszard Otręba i Pani Jadwiga Kaim-Otręba, honorowi członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, opowiedzą o początkach swojej aktywności w Związku Polskich Artystów Plastyków oraz o konkursach na Najlepszą Grafikę Miesiąca i Biennale Grafiki w Krakowie.

Ponadto prof. Otręba, założyciel Katedry Komunikacji Wizualnej na Wydziale Form Przemysłowych, którą kierował ponad 30 lat w wykładzie Racjonalne metody projektowania komunikacji wizualnej (początek godz. 14.00) zaprezentuje swe doświadczenia związane z realizacją oryginalnego programu nauczania, różniącego się od praktykowanego projektowania grafiki użytkowej na ASP w Krakowie oraz w innych uczelniach. Wykład odbędzie się o godz. 14.00 w Auli Biblioteki Uniwersyteckiej. Wystawę można zwiedzać od 25.05 - 31.08.2018 r. w godzinach od 8.00-19.00.

Profesor Ryszard Otręba, jeden z najwybitniejszych mistrzów współczesnej grafiki, długoletni profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i profesor wizytujący uczelnie artystyczne m. in. w Australii i USA odniósł sukces potwierdzający rangę polskiej grafiki i jej znaczenia dla sztuki drugiej połowy XX wieku i czasów obecnych.

Jadwiga Kaim-Otręba zdobyła liczne nagrody, a jej dorobek artystyczny i wystawienniczy, znany jest także w świecie. Jej drzeworyty niezmiennie budzą podziw. Jako jeden z pierwszych już w lutym 1963 roku zachwycił się nimi prof. Maciej Gutowski recenzji na łamach Gazety Polskiej pisząc o wystawie dwojga debiutantów w zakopiańskiej Galerii Pegaz. Jej prace znajdują się w wielu muzeach w kraju i za granicą oraz kolekcjach prywatnych.

Tekst
dr Janina Wallis
Zaproszenie
prof. Ryszard Otręba
maj 2018

 

 


Instytut Sztuk Wizualnych
e-mail: Sekretariat@isw.uz.zgora.pl

tel. + 48 68 328 29 67
ul. Wiśniowa 10
65-517 Zielona Góra