INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> MOŻE JUTRO TA DAMA DA TORTU JEŻOM

MOŻE JUTRO TA DAMA DA TORTU JEŻOMMOŻE JUTRO TA DAMA DA TORTU JEŻOM
Basia Bańda, Monika Chlebek

Może jutro ta dama da tortu jeżom

Otwarcie wystawy: 11.05. godzina 18:00

Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b, Zielona Góra

Monikę poznałam kilka lat temu na wystawie w Toruniu, ponownie spotkałyśmy się w Lublinie. Urzekły mnie jej kolaże na płótnie. Wydały mi się pełne elegancji, trochę nostalgiczne i zabawne. Ona o swoich pracach mówi, że są intuicyjne. Proste kompozycje o ograniczonej kolorystyce. Przypominają mi stare albumy ze zdjęciami osób, których nie znamy. Ich twarz nic nam nie mówi, ale otoczenie czy elementy garderoby budzą skojarzenia z dzieciństwem, młodością naszych rodziców czy babć.

Na wystawie zestawiamy kolaże autorstwa Moniki oraz moje prace z serii „Spod lady”, w których wykorzystuje fotografie erotyczną z lat 60.-70. – one również przywodzą na myśl stary album dyskretnie schowany w sypialni. Obie poruszamy się w obrębie języka kolażu, a co za tym idzie, w obrębie języka absurdu.

Tytuł wystawy Może jutro ta dama da tortu jeżom, trafnie wymyślony przez Monikę, jest trochę surrealistyczny, uroczy, zabawny i absurdalny właśnie. Idealnie wprowadza widzów w świat dam i jeży.

Cykl wystaw dofinansowany przez Urząd Miasta Zielona Góra.

Barbara Bańda (ur.1980) – artystka wizualna. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego (2006). Jest asystentką w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w BWA Studio we Wrocławiu, BWA Zielona Góra, Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, Galerii Zakręt w Warszawie, Galerii Zderzak w Krakowie. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Berlinie, Gdańsku, Poznaniu, Nowym Sączu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

www.basiabanda.pl

Monika Chlebek(ur. 1986) – artystka wizualna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w Project room CSW Zamek Ujazdowski, BWA w Gorzowie Wlkp., Galerii Zderzak, Galerii Yuki- Sis w Tokio, a także na wystawach zbiorowych m.in. w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Bielsko – Białej.Mieszka i pracuje w Krakowie.

www.monikachlebek.com
 


Instytut Sztuk Wizualnych
e-mail: Sekretariat@isw.uz.zgora.pl

tel. + 48 68 328 29 67
ul. Wiśniowa 10
65-517 Zielona Góra