INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> Galeria Rektorat / ASP Łódź

Galeria Rektorat / ASP Łódź

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy prac pedagogów i studentów Katedry Działań Interdyscyplinarnych Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi pt. Sztuka to kłamstwo które pozwala uświadomić nam prawdę. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 11 maja 2018 r. o godzinie 17.00. w Galerii Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 w Zielonej Górze. Kuratorami wystawy są dr hab. Andrzej Michalik, dr Maciej Bohdanowicz. Ekspozycja będzie czynna do 29.05.2018.r.

Uczestnicy wystawy:
dr hab. Andrzej Michalik 
dr hab. Rafał Sobiczewski
dr hab. Marta Tomczyk 
dr Maciej Bohdanowicz 
dr Przemysław Wachowski
dr Tadeusz Wodziński 
mgr Wojciech Dzięcioł
mgr Bartłomiej Michalski
dr hab. Aleksandra Gieraga (Wydział Malarstwa i Rysunku / Katedra Malarstwa)
Adrian Ciszek
Joanna Dębowska
Bogna Juchnowicz
Agnieszka Kumańska
Barbara Mydlak
Barbara Olejarczyk
Dorota Szczepaniak
Barbara  Szewczyk


Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić nam prawdę.

Tytuł wystawy pedagogów i studentów Katedry Działań Interdyscyplinarnych jest parafrazą znanego cytatu Pabla Picassa: Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić sobie prawdę.

 

Sztuka zawsze rządziła się własnymi prawami i posługiwała specyficznym językiem pełnym symboli i ukrytych znaczeń. Niektórzy twórczość nazywają rodzajem kuglarstwa, popisami czy sposobem manipulacji. Artyści powinni zatem ponosić konsekwencje swojej pracy i chodzić z coraz dłuższym nosem za to, że kpią sobie z ludzi, nie szanują ogólnie przyjętych prawd. Jednak wszystko tkwi w intencjach. Rzadko twórca chce przekazać światu coś nieistotnego, mało ważnego, nieznaczącego. Niech więc żongluje rozmaitymi sztuczkami i „nieprawdą” tak jak tworzywem, bo dzięki temu udaje mu się, choć trochę, dociec do prawdy, istoty rzeczy, czym w ostatecznym rozrachunku czyni dużą wartość.
Artyści przez filtry własnej, emocjonalnej wrażliwości widzą, odbierają i odczuwają świat więcej, uważniej, głębiej, pełniej. W pracy, używając całego arsenału środków i rodzajów narracji, posługują się często iluzją, przedstawiają coś, co istnieje w rzeczywistości posiłkując się sugestiami i pozorami. Wieloma znaczeniami poruszają wyobraźnię widza, aby ten ujrzał rzeczywistość nieco inaczej niż zwykle ją postrzega, czyniąc sztukę komentarzem niewygodnych tematów, zazwyczaj wypieranych z własnej czy społecznej świadomości. Chcąc przyciągnąć uwagę, wzbudzić zainteresowanie odbiorców, krytyki czy kolekcjonerów, chcą znaleźć swoją oryginalność, niekiedy podziałać szokiem, stworzyć tajemnicę, zagadkę, sugestię. Sposób komunikowania się artysty z odbiorcą bywa zaskakujący, niezrozumiały, często rodzi niezrozumienie a nawet niechęć. To, co dla twórcy jest codziennością, dla jego odbiorcy może stać się barierą nie do przejścia.
Różnorodne postawy artystyczne w kontekście relacji mistrz-uczeń prezentuje siedemnastu uczestników wystawy Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić nam prawdę. Prace studentów ukazują efekty głównych założeń programu dydaktycznego realizowanego w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w obrębie wszystkich specjalności: Projekty Wizualne, Animacja, Techniki Teatralne Filmowe i Telewizyjne, Fotografia i Multimedia. Programy poszczególnych pracowni podczas kolejnych etapów kształcenia przewidują artystyczne działania na granicy różnych dyscyplin sztuki, w miejscu wzajemnego łączenia i przenikania się rozmaitych mediów, warsztatów, narzędzi i nowoczesnych technologii. Współpraca między pracowniami daje możliwość tworzenia studenckich projektów artystycznych łączących zagadnienia realizowane w pracowniach artystycznych i poza katedrą, w pracowniach zawodowych związanych ściśle z poszczególnymi specjalnościami. Taki charakter kształcenia poszerza pole poszukiwań artystycznych, aktywizuje kreatywność i daje swobodę wypowiedzi. W rezultacie powstają zintegrowane, oryginalne projekty twórcze. „Uniwersalny artysta”, już jako absolwent na polu sztuki, jest gotowy w życiu zawodowym realizować złożone projekty i nie ogranicza się wyłącznie do jednej dyscypliny. Jest przygotowany, aby w sposób przemyślany, odpowiedzialny i rzetelny swobodnie wyrażać swoją artystyczną osobowość. Obrazuje, „pozoruje”, tworzy iluzje, realizuje wizje, tworzy dając upust wyobraźni i kreując artystyczne światy.
Uczestnikami wystawy jest ośmiu pedagogów Katedry, z których każdy zaprosił do zaprezentowania swoich działań twórczych jednego studenta. Ekspozycja została dodatkowo wzbogacona o prace dr hab. Aleksandry Gieragi, która jeszcze do niedawna należała do naszego zespołu a obecnie zasila skład nowopowstałego Wydziału Malarstwa i Rysunku łódzkiej akademii.

dr hab.Andrzej Michalik prof.nadz.
Kierownik Katedry Działań Interdyscyplinarnych

 

 


Instytut Sztuk Wizualnych
e-mail: Sekretariat@isw.uz.zgora.pl

tel. + 48 68 328 29 67
ul. Wiśniowa 10
65-517 Zielona Góra