INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> Helena Kardasz / FIGURA

Helena Kardasz / FIGURA


Wystawa jest osobistą opowieścią wynikającą z obserwacji procesu starzenia i objawów choroby Parkinsona. Tytułowa figura pojawia się na tle refleksji wynikającej z codziennego przyglądania się zmianom zachodzącym w organizmie człowieka. Starość to spowolnienie ruchowe, drżenie, demencja. Z a n i k a n i e. Z siwiejących włosów znika melanina a istota czarna w mózgowiu, w przebiegu choroby Parkinsona blaknie. Helena Kardasz nie opisuje jednak tych zjawisk, ale przetwarza je w artystyczne formy, w poczuciu bezradności wobec fizjologii i siły czasu, ale też w głębokim przekonaniu o możliwości przywrócenia w ten sposób godności cierpiącej jednostce.

Helena Kardasz (ur. 1969) zajmuje się fotografią, obiektem, instalacją. Prowadzi dyplomującą Pracownię Fotografii w Zakładzie Multimediów Instytutu Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pracuje od 1995 r., obecnie również jako zastępca dyrektora ISW.
Ostatnie wystawy indywidualne: 2011 - Jak to jest nie być, Galeria Sztuki Wieża Ciśnień, Konin; 2006 - non_ens.net, Galeria Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra.
Wystawy zbiorowe: m.in. 2016 - Ogrody / Gärten, Galeria Sztuki w Nowym Zamku, Bad Muskau, Niemcy; Plastry, Galeria Sztuki Wieża Ciśnień, Konin; 2015 - Zakład, Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej, UZ, Zielona Góra.

źródło: BWA Zielona Góra
 

Zmień na język polski Change language to English

ZAJĘCIA W TRYBIE ONLINE
Informator ISW

Plany zajęć


Instytut Sztuk Wizualnych
e-mail: Sekretariat@isw.uz.zgora.pl

tel. + 48 68 328 29 67
ul. Wiśniowa 10
65-517 Zielona Góra