INSTYTUT SZTUK WIZUALNYCH

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
[ aktualności ] >> najnowszy >> Paweł Kwiatkowski / MOVEMENT

Paweł Kwiatkowski / MOVEMENT
W piątek 26 maja 2017 r. o godz. 11.00 w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki na Wydziale Artystycznym odbędzie się wernisaż wystawy dr Pawła Kwiatkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Artysta zaprezentuje prace z cyklu Movement wykonane w łączonych technikach graficznych. Wystawie będzie towarzyszył wykład: Metody druku anastatycznego na podstawie wybranych przykładów własnej twórczości. Kuratorką wystawy jest dr Janina Wallis. Wystawę będzie można zwiedzać od 26 maja – 30 czerwca 2017 r. Serdecznie zapraszamy.

Cykl Movement Pawła Kwiatkowskiego, który prezentujemy w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki UZ został wykonany w łączonych technikach graficznych (przedruku, serigrafii, kolagrafii, intaglio i szablonu).

Powstał na bazie zgrafitowanych fotografii, które artysta przedstawił w różnych konfiguracjach kompozycyjnych odnoszących się do sytuacji bliskich autorowi.
Cykl jest powiązany tematycznie i autonomicznie.

Prace utrzymane są w stylistyce ostro kontrastowej fotografii, w czerni na obojętnym białym tle, natomiast proces druku autor traktuje jako element kształtujący ogólny wyraz dzieła.

Matrycy nie cyzeluje, nie dąży do sterylności odbitki, a wręcz przeciwnie pozostawia wszystkie ślady dokumentujące przebyty proces, nawet te które powszechnie uważane są za błędy i skazy dyskwalifikujące grafiki.

Dla autora są one świadectwem autentyczności wypowiedzi i prawdy o ręcznie wykonanej grafice. Natomiast konwencja estetyczna którą proponuje przeciwstawia się standardom przyjętym w klasycznych technikach i druku cyfrowym i jest ważnym czynnikiem wpływającym na oryginalność jego grafik.

Na takie ryzykowne traktowanie matrycy i odbitki może pozwolić sobie tylko artysta o dużych umiejętnościach warsztatowych i mocno przekonany o konieczności podejmowania takich działań.

Cykl Movement dr Pawła Kwiatkowskiego jest kontynuacją jego programu artystycznego, który konsekwentnie rozwija w oparciu o nową jakość i nowe wartości w grafice. 

 

 

Zmień na język polski Change language to English

Informator ISW

Plany zajęć


Instytut Sztuk Wizualnych
e-mail: Sekretariat@isw.uz.zgora.pl

tel. + 48 68 328 29 67
ul. Wiśniowa 10
65-517 Zielona Góra